Üye Girişi
0
0 ürün listeleniyor
0 ürün listeleniyor

En iyi TYT - AYT Biyoloji online kurs - uzaktan eğitim

Puan Eğitim olarak TYT - AYT online kurs - uzaktan eğitim kurslarımızı öğrencilerimize sunmaya devam ediyoruz. 

Puan Eğitim TYT biyoloji online kurs uzaktan eğitim ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) daha iyi hazırlanın. YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı, üniversitenin kapılarını açan önemli bir sınavdır. Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler, TYT’de başarı göstermek zorundadır. Farklı derslerle ilgili hazırlanan sorular, öğrencilerin bilgisini ölçer. Alınan puan ise üniversiteye girmek için belirleyici olur. TYT’nin ardından AYT’ye giren öğrencilerin puanları hesaplanır ve böylece YKS puanı belirlenir.

Bu yazımızda, TYT nedir? TYT sınavında hangi dersler var? TYT’de kaç soru çıkıyor? TYT sınav süresi kaç dakika? TYT Biyoloji online kurs - uzaktan eğitim detayları, TYT’de biyoloji dersinden kaç soru sorulacak? TYT biyoloji konuları nedir? TYT biyoloji soru dağılımı, TYT Biyoloji online kurs içeriği, TYT biyoloji canlı dersler ve online testler hakkında merak edilen tüm soruların cevapları bulunuyor. Üniversite öğrencisi adaylarının TYT ve TYT biyoloji kursu ile ilgili öğrenmek istediği tüm detaylar yazımızda yer alıyor.

TYT nedir?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumudur. Lise mezunu ya da 12. Sınıf öğrencisi olanlar TYT’ye girebilir. YKS’de öncelikle TYT’ye giren öğrenciler, daha sonra AYT’ye girerek üniversiteye girişin önemli sınav aşamalarını geçerler. 9. ve 10. sınıfta görülen derslerin konularından çıkarılan sorular TYT’de sorulur. Öğrencilerin düşünme temelli problem çözme becerileri, akıl yürütme becerileri ve mantıksal düşünme becerileri TYT’de test edilmektedir.

TYT sınavında hangi dersler var?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri dersleri var. Öğrenciler 3 ana başlıkta derslerin sorularını çözecekler. Temel matematik ve temel Türkçe derslerinin yanı sıra, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe ya da din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin soruları sınavda öğrencilerin karşısına çıkacak.

TYT’de kaç soru çıkıyor?

TYT’de 120 soru çıkıyor. 40 soru temel matematik, 40 soru temel Türkçe’den çıkıyor. Ayrıca Fizik’ten 7 soru, Kimya’dan 7 soru, Biyoloji’den 6 soru, Tarih ve Coğrafya’dan 5’şer soru, Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden de 5’şer soru üniversite öğrencisi adaylarına soruluyor.

TYT sınav süresi kaç dakika?

TYT sınav süresi 165 dakikadır. TYT’nin genel sınava olan etkisi yüzde kırktır. 120 soruyu 165 dakika içinde çözmeye çalışacak olan öğrenciler, daha sonra AYT sınavıyla ikinci oturuma girerler. 

TYT Biyoloji online kurs - uzaktan eğitim

TYT Biyoloji online kurs - uzaktan eğitim kursu için Puan Eğitim’in TYT paketlerini yakından inceleyebilirsiniz. Sınav Eğitim Kurumları’nın dijital eğitim platformu olan Puan Eğitim’de 100 binden fazla öğrenci online eğitim alıyor. 1000 saat canlı TYT – AYT eğitimlerine dileyenler gündüz vakti, dileyenler akşam vakti katılıyor.

Yüksek kalitede stüdyoda çekilen eğitim videoları da canlı dersleri destekliyor. Ayrıca yayın setleri, testler, 20 deneme sınavı, kişiye özel hazırlanan kitap, tekrar ve bitirme kampları ile kişiye özel sınav koçluğu da paketlerin içinde yer alıyor.

Puan Eğitim’in TYT biyoloji online kurs uzaktan eğitim paketinde ayrıca veli bilgilendirme sistemi, branşa özel Whatsapp grupları ve meslek tanıtım seminerleri de var. Puan Eğitim’in basılı yayın içerikleri MEB müfredatına uygun ve güncel olarak hazırlanıyor.

TYT’de biyoloji dersinden kaç soru sorulacak?

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) biyoloji dersinden 6 soru sorulacak. Biyoloji soruları, fen bilimleri testi bölümünde öğrencilerin karşısına çıkacak. 165 dakikalık TYT sınavında çıkacak 6 biyoloji sorusunu görecek olan öğrenciler, biyolojinin tüm konularından çıkabilecek soruları çözecek.

TYT biyoloji konuları nedir?

TYT biyoloji konuları ana başlıkları arasında, canlıların ortak özellikleri ve canlıların temel bileşenleri konuları ile birlikte hücre ve organeller, madde geçişleri, canlıların sınıflandırılması, hücrede bölünme ve üreme konuları yer alıyor. TYT biyoloji konuları arasında ayrıca, kalıtım, bitki biyolojisi, ekosistem ekolojisi, güncel çevre sorunları ve metabolizma konuları da var. Tüm bu konuların içinden hazırlanan 9. sınıf ve 10. sınıf soruları, 6 soru olarak TYT’de öğrencilerin karşısına çıkıyor.

TYT biyoloji soru dağılımı

TYT biyoloji soru dağılımı çok farklı biyoloji konularından çıkabiliyor. Bu yüzden öğrencilerin tüm biyoloji konularına çalışması gerekiyor. Yaşam bilimi biyolojisi ana başlığı altında canlıların ortak özellikleri ile canlıların yapısında bulunan temel bileşikler konuları var. Hücre ve organelleri ana başlığı altında hücre nedir ve hücrenin organelleri nelerdir sorularının yanıtı, hücrenin elemanları, setrozom, ribozom, endoplazmik retikulum, lizozom, golgi, koful, peroksizom, mitokondri, plastitler ve çekirdek konuları yer alıyor.

TYT biyoloji ana başlıkları ve alt konuları arasında ayrıca canlı alemleri ve özellikleri konusunun altında prokaryot canlılar ve ökaryot canlılar konuları var. Hücre bölünmeleri ana başlığı altında mayoz bölünme ve mitoz bölünme konularından da sorular çıkabiliyor. Kalıtım (genetik) başlığı altında kalıtsak (genetik) kavramlar, gamet bulma, Mendel ilkeleri ve uygulamaları, eş baskınlık, çok allelik ve kan grubu genetiği, eşeye bağlı kalıtım, soy ağacı, genetik varyasyonların biyolojik çeşitliliği açıklamadaki rolü ve kromozomlarda ayrılmama olayı konuları yer alıyor.

Güncel çevre sorunları ana başlığı altında hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü ve ışık kirliliği ile besin kirliliği ve radyoaktif kirlilik konuları bulunuyor. TYT biyoloji bölümünde genel olarak sözel konulardan hazırlanan sorular soruluyor.

TYT Biyoloji online kurs içeriği

TYT biyoloji online kurs içeriğinde öğrencinin TYT’de biyoloji sorularını kolayca çözebilmesi için tüm detaylar var. Canlı derslerden, 4K kaliteli stüdyo çekimi yapılan video derslere, tahta soru çözüm uygulamasından MEB müfredatına tam uyumlu ve güncel basılı yayın setine, periyodik olarak yapılan deneme sınavlarından bu sınavların sonucuna göre oluşturulan kişiye özel kitaba, online kurs içeriğinde tüm ayrıntılar düşünülmüş.

Ayrıca genel tekrar ve YKS bitirme kamplarından, ihtiyaç duyulan her konuda öğrencilerin yanında olan kişiye özel sınav koçluğuna, öğrencinin aylık denem sınav sonuçları, derse katılım durumu ve genel gelişimi ile raporlanan veli bilgilendirme sisteminden, her branş özelinde öğretmenlerin ve öğrencilerin yer aldığı özel Whatsapp gruplarına ve sınava yönelik rehberlik derslerinden, meslek ve üniversite tanıtım seminerlerine, sınava hazırlık için her şey var.

TYT biyoloji canlı dersler ve online testler

TYT biyoloji canlı derslere tablet, telefon ya da laptopunuz ile Zoom üzerinden kolayca bağlanabilirsiniz. Canlı derslerde eğitmene, ders ile ilgili aklınıza gelen tüm soruları sorabilir ve cevabınızı aynı derste alabilirsiniz. Ayrıca kaçırdığınız canlı dersleri yine Puan Eğitim’in videoları arasında bulabilir ve tekrar tekrar izleyebilirsiniz.

Biyoloji ve diğer derslerle ilgili çözemediğiniz tüm soruların cevabını, soru çözüm uygulamasından ücretsiz olarak görebilirsiniz. Ders branşları için açılan Whatsapp grupları aracılığı ile de çözemediğiniz sorular olduğunda eğitmenlere sorabilirsiniz. Hem eğitmenler ve sınıf arkadaşlarınız bu soruları cevaplayabilir.

Puan Eğitim’de online eğitim ile sınava tüm detayları ile hazırlanabildiğiniz, yardımcı videolar ile dersleri tekrar dinleyebildiğiniz, eğitimcilere aklınıza takılan tüm soruları sorabildiğiniz, testler ve deneme sınavları ile bilginizi ölçebildiğiniz, yardımcı yayınlar ile ders çalışmayı daha geniş bir alana yayabildiğiniz bir eğitim deneyimi yaşayabilirsiniz.

AYT Biyoloji online kurs - uzaktan eğitim

AYT Biyoloji online kurs – uzaktan eğitim kursu için Puan Eğitim’in kurs paketlerine daha yakından bakın. Alanında uzman eğitimciler tarafından verilen canlı eğitim online dersler, yüksek kalite çekim ders videoları, periyodik deneme sınavları, kişiye özel kitap ve ayrıca basılı yayın setleri kurs paketinde yer alıyor. Yine, kişiye özel sınav koçluğu, genel tekrar ve bitirme kampları, tahta soru çözüm uygulaması, ders branşları özelinde açılan Whatsapp grupları, meslek tanıtım seminerleri ve veli bilgilendirme sistemi de yine kurs paketine dahil. Sınav Eğitim Kurumları’nın dijital eğitim platformu olan Puan Eğitim’de son eğitim öğretim yılında 100 binden fazla öğrenci online eğitim aldı.

Bu yazımızda, AYT nedir? AYT açılımı nedir? AYT’de hangi dersler var? AYT’de kaç soru soruluyor? AYT sınav süresi kaç dakika? AYT Biyoloji sınavında kaç soru var? AYT Biyoloji konuları nelerdir? AYT Biyoloji soru dağılımı nedir? sorularının yanıtları ve sayısal puanı ile alan bölümlerden bazıları, Sözel puanı ile alan bölümlerden bazıları ve Eşit ağırlık puanı ile alan bölümlerden bazıları hakkında detaylar yer alıyor.

AYT nedir, AYT açılımı nedir?

AYT, YKS’nin ikinci oturumudur. AYT’nin açılımı Alan Yeterlilik Testleri’dir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın 2. oturumuna AYT adı verilmiştir. 12. Sınıf öğrencileri ya da lise mezunları AYT’ye girerek üniversitede 4 yıllık bir bölüme yerleşirler. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) iki aşamadan oluşuyor. YKS’nin birinci oturumuna Temel Yeterlilik Testi (TYT), ikinci oturumuna ise Alan Yeterlilik Testi (AYT) adı veriliyor. Bu iki sınava girip başarılı olan öğrenciler, yükseköğretime geçiş yapıyor.

AYT’de hangi dersler var?

AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler -1, Sosyal Bilimler -2, Matematik ve Fen Bilimleri dersleri var. Bu ana konuların altında ise Türkçe, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleri yer alıyor.

AYT’de kaç soru soruluyor?

AYT’de 160 soru soruluyor. AYT’de 40 soru Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler -1 derslerinden çıkıyor. 40 soru Sosyal Bilimler -2 derslerinden çıkıyor. 40 soru Matematik dersinden çıkıyor ve yine 40 soru, içinde Biyoloji ders konularının da olduğu Fen Bilimleri Testi’nden çıkıyor.

AYT sınav süresi kaç dakika?

AYT sınav süresi 180 dakikadır. AYT’de sayısal alanda, Matematik ve Fen Bilimleri konuları, sözel alanda, Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler -1 ve Sosyal Bilimler -2 konuları yer alıyor. Ayrıca eşit ağırlık alanında Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler -1 konuları bulunuyor. YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri Sınavı, yükseköğretime geçiş sınavı olarak, üniversite öğrencisi adaylarının girdiği ve her yıl yapılan bir sınav olarak dikkat çekiyor.

AYT Biyoloji sınavında kaç soru var?

AYT Biyoloji sınavında 13 soru var. YKS’nin ikinci oturumu olan AYT’de Fen Bilimleri Testi bölümünde 14 Fizik sorusu, 13 Kimya sorusu ile birlikte 13 Biyoloji sorusu sorulmaktadır. 

AYT Biyoloji konuları nelerdir?

AYT Biyoloji konuları arasında, Yaşam Bilimi ve Biyoloji başlığı ile Bilimsel Bilginin Doğası ve Biyoloji, Canlıların Ortak Özellikleri ve Canlıların Yapısında Bulunan Ortak Bileşikler alt konuları yer almaktadır. Canlılar Dünyası başlığı ile Canlılığın Temel Birimi Hücre, Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması ve Canlı Alemleri ve Özellikleri konuları Biyoloji dersi konuları içindedir. Güncel Çevre Sorunları başlığı altında, Güncel Çevre Sorunları ve İnsan, Doğal Kaynaklar ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması konuları var. Üreme başlığı altında, Mitoz ve Eşeysiz Üreme, Mayoz ve Eşeyli Üreme, Büyüme ve Gelişme konuları var. Kalıtımın Genel İlkeleri başlığı altında, Kalıtım ve Biyolojik Çeşitlilik, Dünyamız başlığı altında ise Ekosistem Ekolojisi konuları var.

AYT Biyoloji: İnsan Fizyolojisi, Komünite, Popülasyon

AYT Biyoloji konuları arasında ayrıca, İnsan Fizyolojisi başlığı altında, Denetleyici ve Düzenleyici Sistem, Duyu Organları, Destek ve Hareket Sistemi, Sindirim Sistemi, Dolaşım Sistemleri, Solunum Sistemi, Üriner Sistem, Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim konuları var. Komünite ve Popülasyon Ekolojisi başlığı altında, Komünite Ekolojisi ve Popülasyon Ekolojisi konuları yer alıyor. Genden Proteine başlığı ile Nükleik Asitlerin Keşfi ve Önemi, Genetik Şifre ve Protein Sentezi konuları bulunuyor. Canlılarda Enerji Dönüşümleri başlığı altında, Canlılık ve Enerji, Fotosentez, Kemosentez ve Hücresel Solunum konuları yer alıyor. AYT Biyoloji konuları arasında ayrıca Bitki Biyolojisi ile Canlılar ve Çevre başlıkları da yer alıyor. Biyoloji sınavında çıkan 13 soru, tüm bu konulardan hazırlanıyor.

AYT Biyoloji soru dağılımı nedir?

AYT Biyoloji sınavında en çok Genetik Şifre ve Protein Sentezi, Komünite ve Popülasyon Ekolojisi ve Bitki Biyolojisi konularından sorular çıkıyor. Sınavda, Fotosentez ve Kemosentez, Dolaşım ve Bağışıklık Sistemi, Solunum Sistemi, Destek ve Hareket Sistemi konularından da sorular sık sık çıkıyor. Ayrıca, Üreme Sistemi ve Embriyonik Gelişim, Canlılık ve Enerji, Canlılar ve Çevre, Endokrin Sistem, Hücresel Solunum, Duyu Organları ve Üriner Sistem konularından da sorular çıkabiliyor. Yine, Sindirim Sistemi, Nükleik Asitler ve Sinir Sistemi konularından da geçmiş yıllarda sorular çıktı.