Üye Girişi
0
0 ürün listeleniyor
0 ürün listeleniyor

En İyi TYT Matematik Online Kursu - Uzaktan Eğitim

Puan Eğitim olarak TYT Matematik Online Kurs - Uzaktan Eğitim alanında öğrencilerimize eğitim vermeyi sürdürüyoruz.

TYT matematik online kurs ve TYT matematik uzaktan eğitim kursu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavını geçmek için üniversite öğrencisi adaylarına büyük katkı sunan kurslar arasında yer alıyor. Sınav Eğitim Kurumları’nın dijital eğitim platformu Puan Eğitim ile TYT’ye hazırlanabilir ve tüm detayların düşünüldüğü, öğrencileri en donanımlı ve bilgili şekilde sınava hazırlayan kurs seçenekleri ile önemli bir eşiği aşabilirsiniz.

Bu yazımızda, Temel Yeterlilik Testi TYT nedir? TYT’ye kimler girebilir? TYT başvurusu nereden nasıl yapılır? TYT’de kaç soru çıkıyor? TYT süresi ne kadar? TYT sınavı ne zaman yapılacak? TYT’de hangi dersler var? TYT’de hangi dersten kaç soru çıkıyor? TYT Matematik online kurs - uzaktan eğitim, TYT Matematik online kursunda neler var? TYT matematik konuları nelerdir? TYT matematik soru dağılımı, TYT matematik konu dağılımı nedir sorularının yanıtları yer alıyor.

Temel Yeterlilik Testi TYT nedir?

Kısa adı TYT olan Temel Yeterlilik Testi, kısa adı YKS olan ve ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumunun adıdır. YKS iki oturum olarak yapılmaktadır. İlk oturum TYT, ikinci oturum ise AYT’dir. Üniversite öğrencisi adayları öncelikli olarak Temel Yeterlilik Testi’ne girerek bu sınavda sorulan soruları yanıtlar. TYT’de adayların mantıksal düşünme, düşünme temelli problem çözme, değerlendirme ve akıl yürütme becerileri test edilmektedir.

TYT’ye kimler girebilir?

Temel Yeterlilik Testi TYT’ye 12. Sınıf öğrencileri ya da lise mezunları girebilir. Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler TYT’ye girmeye hak kazanırlar. Ortaöğretim okulları arasında sayılan lise veya dengi okullar ile açık öğretim liselerinin son sınıfında okuyan adaylar ve ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda olanlar ile ortaöğretim okullarını bitirmiş olan adaylar TYT’ye girebilir.

Ayrıca, ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlamış olup, diğer şartlara uyan adaylar ile sınav şartlarına uygun olan yabancı uyruklu adaylar ve hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da sınava girmek için başvuru yapabilir. Bu süreçte T.C. uyruğuna geçmeleri durumunda yükseköğretim programlarına kontenjanlarına yerleşebilirler.

Doğumla Türk vatandaşı olanlar, çıkma izni alıp Türk vatandaşlığını kaybedenler de yine TYT’ye başvurabilir. Ayrıca KKTC uyruklu olanlar ile Bulgaristan’dan gelen Türk soylu adaylar da TYT’ye girebiliyor. Üniversite mezunu olanlar da TYT’ye girebilir.

TYT başvurusu nereden nasıl yapılır?

Üniversiteye girmek isteyen lise mezunu ya da 12. Sınıf öğrencisi tüm adayların katılması zorunlu olan YKS sınavının ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi TYT başvurusu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) yapılır. Sistemde kayıtlı olanlar ise bir başvuru merkezine gitmeye gerek kalmadan ÖSYM aday işlemleri mobil uygulama aracılığı ile TYT başvurularını yapabilirler. Sınav ücretini ödeyen adaylar, aynı sistem üzerinden başvurularını tamamlayabilir.

TYT’de kaç soru çıkıyor?

TYT’de 120 soru çıkıyor. Üniversite öğrencisi adaylarından, sınav süresi içinde, 120 soruyu cevaplaması isteniyor. TYT sınavının genel sınava olan etkisi yüzde 40’tır. TYT ve AYT’ye giren öğrencilerin puanlarının belirli yüzdeleri alınarak gerçek puanları ortaya çıkarılır. Yüzde 33 Türkçe ve matematik, yüzde 17 fen bilimleri ve sosyal bilimler yüzdeleri alınır. Matematik ve Türkçe soruları 3.3 puan kazandırır. Sosyal bilimler ve fen bilimleri ise 3.4 puan kazandırır.

TYT süresi ne kadar?

TYT süresi 165 dakikadır. 165 dakikada 120 sorunun cevaplanması gerekiyor. TYT, öğrencilerin temel yeterliliklerini ölçmek için yapılan YKS’nin ilk oturum sınavıdır.

TYT sınavı ne zaman yapılacak?

YKS’nin ilk oturumu olan TYT sınavı 17 Haziran 2023 Cumartesi günü yapılacak. 17 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi, 18 Haziran’da ise Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve öğleden sonra Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak.

TYT’de hangi dersler var?

TYT’de Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri dersleri var. 9. ve 10. Sınıfta görülen derslerin konularından hazırlanan sorular TYT’de sorulur. Temel matematik ve temel Türkçe sorularının yanı sıra, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden çıkarılan sorular TYT’de öğrencilerin karşısına çıkar.

TYT’de hangi dersten kaç soru çıkıyor?

YKS’nin birinci oturumu olan TYT’de temel matematik dersinden 40 soru, temel Türkçe dersinden 40 soru çıkıyor. Sosyal bilimler sınavı içinde yer alan tarih dersinden 5 soru, coğrafya dersinden 5 soru, felsefe dersinden 5 soru ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden de 5 soru çıkıyor. Fen bilimleri sınavı içinde yer alan fizik dersinden 7 soru, kimya dersinden 7 soru ve biyoloji dersinden 6 soru çıkıyor. Toplam 120 soru TYT’de soruluyor.

TYT Matematik online kurs - uzaktan eğitim

TYT Matematik online kurs - uzaktan eğitim için Puan Eğitim’in kurs paketlerini daha yakından inceleyebilirsiniz. Türkiye’nin öncü eğitim markası olan Sınav Eğitim Kurumları’na ait dijital bir eğitim platformu olan Puan Eğitim, eğitim öğretim yılında 100 binden fazla öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük online eğitim platformları arasındadır. Puan Eğitim’in tüm basılı yayınları MEB müfredatına göre alanında uzman eğitimciler tarafından hazırlanmaktadır ve yayınlar sürekli olarak güncellenir.

TYT Matematik online kursunda neler var?

TYT matematik online kursunda 80 saat canlı eğitim var. Öğrenciler dilerlerse gündüz, dilerlerse akşam derslerine katılarak, alanında uzman eğitimciler tarafından canlı dersler alabilirler. Canlı derslerin yanı sıra, öğrencilerin istedikleri zaman izleyebilecekleri 4K kalitesinde stüdyo çekimi olan video eğitimleri var. Tahta çözüm uygulaması ile öğrenciler tüm soruların cevaplarını en hızlı şekilde öğrenebiliyor.

TYT matematik online kursunda ayrıca yayın setleri var. Bu yayın setleri ile canlı dersler ve video eğitimlerinizi destekleyebilirsiniz. Periyodik olarak yapılan deneme sınavları ile bilginizi ölçebilir, deneme sınavı sonucuna göre size özel hazırlanan kitapla eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Puan Eğitim’in kurs paketlerinde ayrıca genel tekrar ve bitirme kampları ile kişiye özel sınav koçluğu da var. Yine, veli bilgilendirme sistemi, branşa göre açılmış Whatsapp grupları ve meslek tanıtım seminerleri de Puan Eğitim’in online kurs paketinde yer alıyor.

TYT matematik konuları nelerdir?

TYT matematik konuları arasında öncelikli olarak sayılar ve temel kavramlar, sayı basamakları, rasyonel sayılar, ondalıklı sayılar, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar ve köklü sayılar konuları var. Ayrıca, çarpanlara ayırma, denklem çözme, oran-orantı konuları da, 9. ve 10. Sınıfta görülen dersler bağlamında TYT matematik konuları arasında yer alıyor. TYT matematik konuları arasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de problemler konularıdır. En çok soru problemler konularından çıkmaktadır.

TYT matematik soru dağılımı

TYT matematik soru dağılımına göre en çok soru Problemler konusundan çıkıyor. Matematik sorularının önemli bir kısmı problemler konularından hazırlanıyor. Bu sebepten en çok problemler konularına çalışmakta fayda var. Daha sonra matematik temel kavramları konularından, rasyonel sayılar konularından, sayı basamakları ve bölünebilme kuralları konularından sorular çıkıyor. Ayrıca, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar, oran - orantı, mantık, olasılık, istatistik konularından da TYT’de sorular çıkıyor.

TYT matematik konu dağılımı

TYT matematik sınavında 40 soru çıkacak. Bu soruların çıkacağı konular arasında; sayılar ve temel kavramlar ana başlığı altında, rakam, sayı, doğal sayılar, sayma sayıları, tam sayılar kümesi, rasyonel sayılar, irrasyonel sayılar, çift sayılar ve tek sayılar, pozitif sayılar ve negatif sayılar, ardışık sayılar, asal sayılar ve faktöriyel konuları yer alıyor. Sayı basamakları ana başlığı altında, sayı basamağı, çözümleme ve taban konuları var. Rasyonel sayılar ana başlığı altında, rasyonel sayılar, rasyonel sayılarda toplama-çıkarma işlemleri, rasyonel sayılarda çarpma-bölme işlemleri, işlem önceliği ve rasyonel sayılarda üs konuları yer alıyor.

TYT matematik ondalık sayılar ve mutlak değer

TYT matematik sınavı konu dağılımı içinde, ondalık sayılar ana başlığı altında, ondalık kesir, ondalık kesirlerle toplama-çıkarma işlemleri, ondalık kesirlerle çarpma-bölme işlemleri ve devirli ondalık sayılar konuları var. Basit eşitsizlikler ana başlığı ile tanım ve basit eşitsizliklerin özellikleri konuları var. Mutlak değer ana başlığı ile mutlak değer nedir? mutlak değer sembolünden kurtulma, mutlak değerin özellikleri ve mutlak değerli eşitsizlikler konuları var. Üslü ifadeler ana başlığı ile üslü ifadeler ve üslü sayıların özellikleri konuları da yine TYT matematik konu dağılımı içinde yer almaktadır.

TYT matematik köklü sayılar ve çarpanlara ayırma

TYT matematik sınavı dağılımı içinde ayrıca, köklü sayılar başlığı altında, tanım, kareköklü bir sayıyı a√b şeklinde yazma, kareköklü sayılarda toplama ve çıkarma işlemi ve kareköklü sayılarda çarpma ve bölme işlemi konuları var. Çarpanlara ayırma başlığı ile ortak parantez alma, sadeleştirme, özdeşlikler ve üç terimli ifadelerin çarpanlarına ayrılması konuları var. Denklem çözme başlığı ile birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemler ve birinci dereceden iki bilinmeyenli denklemler konuları var. Oran-orantı başlığı ile oran, orantı ve ortalama çeşitleri konuları yer alıyor.

TYT matematik problemler ve kümeler

TYT matematik konuları arasında ayrıca en çok dikkat edilmesi gereken Problemler ana konu başlığı ve sayı-kesir problemleri, yaş problemleri, işçi-havuz problemleri, hareket problemleri, yüzde, kâr-zarar ve faiz problemleri ve karışım problemleri alt konuları var. Kümeler başlığı ile kümelerde temel kavramlar ve kümelerde işlemler konuları var. Fonksiyonlar başlığı ile fonksiyon kavramı ve gösterimi, fonksiyon kavramı, fonksiyon türleri, fonksiyonlarda dört işlem, fonksiyonların grafikleri, iki fonksiyonun bileşkesi ve bir fonksiyonun tersi, fonksiyonlarda bileşke işlemi ve fonksiyonun tersi konuları var. Permütasyon başlığı ile permütasyon sayısı, permütasyon özellikleri ve tekrarlı permütasyon konuları var. Kombinasyon başlığı ile kombinasyon özellikleri ve örnekleri konuları var.

TYT matematik binom, kombinasyon, permütasyon, olasılık

TYT matematik konu dağılımında ayrıca, binom ana başlığı altında, binom açılımı özellikleri, binom özdeşliği ve binom katsayıları ile alt küme sayısı arasındaki benzerlik konuları var. Olasılık başlığı altında, olasılıkla ilgili terimler, örnek uzay, olasılık hesabı, olasılıkların toplamı, bağımsız olaylar ve koşullu olasılık konuları var. 

TYT Matematik Online Kurs - Uzaktan Eğitim

Puan Eğitim olarak öğrencilerimize TYT Matematik Online Kurs - TYT Matematik Uzaktan Eğitim kursları vermeye devam ediyoruz. Siz de online ve uzaktan eğitimlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.